18 Şubat 2018 Pazar

Dış Cephe Boyaları Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde inşaat sektörünün hızla gelişmesiyle birlikte, binaların sahip olduğu özellikler de tercih yaparken önemli bir kriter haline geliyor. Seçilen malzemelerin kalitesi, uzun yıllar kullanma ihtimalini de belirliyor. Bu noktada bir binanın dış cephe boyası seçimi de binanın kalitesini gösteren önemli özelliklerden bir tanesi oluyor.

 Dış Cephe Boyalarını Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Dış cephe boyaları seçilirken ilk olarak binanın bulunduğu yerleşkenin iklim özellikleri göz önüne alınmalıdır. Yüksek sıcaklarda terlemeye sebep olacak boya seçimleri, bir süre sonra binalarda rutubete sebep olacaktır. Bunu önlemek için seçilen boyanın buhar özelliği olmalıdır, buharı geçirebilen boyalar nefes alacak ve terlemeyi önleyecektir. Soğuk iklimlerdeki binalar için kullanılacak dış cephe boyalarında, soğuk hava etkisiyle kırılma, kabararak dökülmeler görülebilir. Bu noktada seçilen boyanın soğuk havaya karşı dirençli olup olmadığı araştırılmalıdır. Bilindiği üzere siyah, lacivert gibi koyu renkler, güneş ışınlarını kendilerine çekerler, bu yüzden sıcak iklimlerde bu renk dış cephe boyaları tercih edilmemelidir. Yağış miktarının yüksek olduğu bölgelerde ise seçilen boyanın neme karşı dayanıklı olup olmadığı yine önemli bir kriter olarak karşımıza çıkar.

 Dış Cephe Boyalarının Uzun Süre Kullanımı Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

 Dış cephe boyalarını uzun yıllar kullanmak için yukarıda sayılan kriterlere dikkat etmenin yanı sıra, boyanın alt zeminine de dikkat etmek gerekir.
Boyanın zemine malzeme olarak uyum sağlaması, boyanın kullanım süresini uzatmaktadır.

Aynı zamanda boya yaparken işçiliğin düzgün olması, dış cephe boyalarının uzun süre kullanımını mümkün kılar.

Ayrıca boyayı sürekli yenileyip, kat kat tabaka oluşturmaktansa, kapatıcılığı yüksek olan boyalar tercih edilerek sürekli yenileme ihtiyacı ortadan kalkar.

Özetlemek gerekirse seçilecek boyanın iklim özelliklerine uyumu, işçiliğin temiz ve uygun olması, alt zeminin boyaya uygun olması, dış cephe boyalarını seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Benzer Yayınlar

Dış Cephe Boyaları Nasıl Olmalıdır?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz?Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.

UYARI!

1. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren müstehcen vb. içeriklerden doğan her türlü hukuki ve idari sorumluluk yorum gönderen kişiye aittir.